Amit a dinnyéről tudni kell...
- Mindig törekedjünk a friss dinnye vásárlására. (Viszonteladóimat is arra ösztönzöm, hogy mindig friss dinnye legyen a pulton.)
- A tompa hangú (pufogós), kevésbé friss, illetve túlérett.
- Az egyik kezünkbe tartott dinnyét, ha megkopogtatjuk és az rengő hangot ad ki,akkor jó eséllyel friss, finom dinnye kerül az asztalra.
- Fogyasszuk mindig hűtve!
- A megvágott dinnyénél törekedjünk a mihamarabbi fogyasztásra.
- Nagyon sok vitamin található benne, magas káliumtartalma miatt segít átmosni a veséket. Mivel víztartalma nagyon magas, rendkívül vízhajtó hatású, ezáltal az egész szervezetből segít kitakarítani a káros anyagokat, ráadásul hidratál is.
- Magas kálium és magnézium tartalmának köszönhetően hatékonyan csökkenti a vérnyomást, az erekre és az érfalakra nehezedő terhelést, amitől az egész keringésünk egészségesebb lesz. A benne található karotinoidok erősítik az érfalakat, és megakadályozzák a vérrögök kialakulását, így a szívnek is jót tesz.
- A görögdinnyében a gyümölcsök közül a legnagyobb mennyiségben van jelen a likopén, ami a gyümölcs vöröses színét adja, ez a hatóanyag pedig csökkenti a prosztatarák kialakulásának okát. Arról nem is beszélve, hogy a dinnyében a sok antioxidáns csökkenti az ízületi gyulladások, a rák és a szívroham kialakulásának kockázatát.
- Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a görögdinnye nem tartalmaz zsírt, szervezetünkben pedig növeli az energiatermelést a fogyasztása, de megvéd minket többek között az időskori vakságtól.
- 10 dkg görögdinnye körülbelül 29 kalóriát tartalmaz, ami nagyon alacsony, tehát egyáltalán nem hizlal. Továbbá 90-95%-ban vizet tartalmaz, ezért nyáron kiváló gyümölcs a folyadékpótlás szempontjából is.
Egy dinnye élete
Ahhoz, hogy a görögdinnyék az első pillanattól kezdve ideális körülmények között fejlődhessenek, néhány fontos előkészületi lépésre van szükség.
Elsőként a talaj előkészítési munkálatokat, a szántást, a fogasolást és a kombinátorozást kell elvégezni.
Ezt követően egy talajmaró géppel megdaráljuk a földet, alaptrágyát juttatunk bele, majd profilozás után rákerül a talajtakaró fólia.
Miután kialakítottuk a megfelelő termőtalajt, következik a locsolórendszer kiépítése, mivel a dinnyének nagy a vízigénye, és a bőséges öntözést igényel.
Mindezek után az ültetés a következő lépés: a palánták a földbe kerülnek.
Ültetést követően felső fóliával takarjuk a palántákat, ezzel egyfajta védelmet és állandó párát biztosítva ahhoz, hogy a növény stabilan fejlődhessen.
Ezzel megkezdődött a palánták fejlődése, kedvező körülmények között, napos helyen, eleget téve a dinnye magas vízigényének, hamar megindul a növekedés és rövid idő múlva a kis palánták erős, szerteágazó növényekké alakulnak.
Nincs más hátra, minthogy megszabadítsuk a növényeket a takarófóliáktól, így teret nyerve, szabadon nőhetnek, és nevelhetik majd a kis dinnyéket.
A felső fólia eltávolítása után köztakaró fóliát helyezünk el a sorok között, ez meggátolja azt, hogy a dinnye elgazosodjon. Ahogy a tökfélék családjainak többi tagjai is, úgy a dinnyék is indáról nőnek. A dinnye fejlődésének következő szakaszában megindul a virágzás.
Virágzást követően rövid időn belül a kis dinnyék rohamosan elkezdenek fejlődni.
Ahhoz, hogy végül egészséges és szép görögdinnye kerüljön a Vevő asztalára, felelős gazdaként a növényvédelemről is gondoskodni kell.
Mindezek után elérkezik az idő, hogy elkezdjük a dinnye szedését, majd szállítását a telephelyre.
A megtermelt dinnyékről nem maradhat le, a mára már „védjeggyé” vált dinnye matrica, amivel a minőségi és megbízható és nem utolsó sorban a finom, friss görögdinnye (Suzy, Rubin) üzenetét közvetítjük a Vásárlóink felé.